فیلم مولاده ؛ نشان دهنده زنان آفریقا زیر تیغ جهل

کوله آردو مدتی در بیهوشی بسر می برد و پس از به هوش آمدن در می یابد که مغازه دار کشته شده و یکی از دخترها، پس از اینکه توسط مادرش ربوده شده و در اختیار زنانی که دختران را ختنه می کنند قرار گرفته، پس از ختنه شدن در آغوش مادرش مرده است.

کوله آردو با پشتیبانی دیگر زنان روستا تصمیم می گیرد به هر قیمتی که شده با اجرای این سنت مقابله کند.

موضوع فیلم بسیار تاثیر گذار و بحث انگیز است، سالانه بیش از دو میلیون دختر جوان در آفریقا و برخی از کشورهای عربی ختنه می شوند و اکنون بیش از 120 میلیون زن ختنه شده در این مناطق زندگی می کند.

موافقان ختنه زنان که بیشترشان در کشورهای مسلمان نشین آفریقا زندگی می کنند، علاوه بر اینکه این عمل را از لحاظ بهداشتی لازم می دانند، معتقدند این عمل از سوی دین اسلام توصیه شده است.

اما این عمل در بسیاری از کشورهای اسلامی جهان انجام نمی شود و ظاهرا سنتی است که ریشه در فرهنگهای آفریقایی دارد. حتی بسیاری از روحانیون مسلمان بارها این عمل را تقبیح کرده اند، اما ختنه زنان همچنان در چند کشور آفریقایی رواج دارد و حتی بسیاری از مهاجران اهل این کشورها در اروپا از انجام این عمل رویگردان نیستند.

در بخشی از فیلم، کوله آردو، شخصیت اصلی فیلم هنگامی که از سوی بزرگان روستا متهم می شود که اصول اسلام را زیر سئوال برده، در پاسخ می گوید:"هر سال هزاران نفر زن مسلمان به مکه می روند و بیشترشان ختنه نشده اند آیا آنها مسلمان نیستند."

سالانه بیش از دو میلیون دختر جوان در آفریقا و برخی از کشورهای عربی ختنه می شوند

فیلم سوای موضوع بکر و جذابش، از لحاظ حرفه ای و روایی چندان قوی به نظر نمی رسد. بزرگترین ضعف فیلم طولانی بودن نماها و در کل طولانی بودن زمان فیلم است که به همین دلیل حسایست فیلم را کمرنگ کرده و از تاثیرگذاری موضوع بر مخاطب کاسته است.

فیلم با یک سری نماهای عمومی از فضای کلی روستا آغاز می شود. وجود این نماها برای آشنا شدن بیننده به ویژه مخاطب خارجی بسیار لازم است اما از همین ابتدا می توان استفاده بیش از اندازه کارگردان را از این نماها در فیلم دید. روند روایی داستان پس از گذر این مقدمه طولانی خیلی سخت به داستان اصلی راه پیدا می کند.

اما داستان اصلی می توانست خیلی کوتاه تر و موجزتر از این بیان شود.حتی بسیاری از دیالوگها می توانست کلا از فیلم حذف شود و به تبع آن بسیاری از نماها نیز وجودشان بی دلیل می نماید.

کارگردان برای رسیدن به فصل نهایی و نهایتا پایان دادن فیلمش با مشکل روبروست. فیلم در چندین مورد به فصل نهایی نزدیک می شود ولی دوباره با ورود یک داستان فرعی از نقطه پایان دور می شود.

اما به هرحال طرح چنین مسئله ای آنهم به زبان داستانی، برای مخاطبان غربی که بسیاری شان از انجام این عمل در آفریقا در حد یک خبراطلاع دارند، قابل تقدیر است.

فیلم مولاده محصول کشور سنگال در سال 2004 است و توسط عثمان سمبنه کارگردان و نویسنده معروف سنگالی ساخته شده است.

مولاده امسال در بسیاری از جشنواره های جهانی فیلم به نمایش در آمده است.

/ 0 نظر / 12 بازدید