همایش 'ختنه زنان' در مصر

همایش پر سر و صدای "ختنه زنان" روز دوشنبه 23 ژوئن در مصر پایان یافت. این همایش که در آن نمایندگان 28 کشور آفریقایی و عربی حضور داشتند به منظور بررسی راه های ممنوع کردن این رویه بر گزار شده است.

نمایندگان دولت های این 28 کشور و همچنین نماینده های سازمان های غیر دولتی گفتند که باید تا جایی که از نظر سیاسی ممکن است ختنه زنان ممنوع شود.

سالانه حدود 2 میلیون دختر جوان در آفریقا و برخی از مناطق جهان عرب ختنه می شوند.

با اینکه دولت مصر از سال 1997 میلادی این رویه را ممنوع اعلام کرد، ختنه زنان به شدت گسترده باقیمانده است.

بیانیه صادر شده در مصر از دولت کشورهای مذکور خواسته است تا ممنوعیت ختنه زنان را در دستور کار خود قرار دهند. اما نخواسته است که این رویه فورا ممنوع شود.

استفاده از کلمات محافظه کارانه نشانگر آن است که برچیدن این سنت که در برخی جوامع عمیقا ریشه دوانده تا چه حد دشوار است.

در این بیانیه آمده است که در کشورهایی که سیاست آن اجازه می دهد این رویه باید ممنوع شود اما از دولت ها خواسته شده است تا برای تغییر نگرش نسبت به زنان فعال باشند تا بدین وسیله ختنه زنان ریشه کن شود.

تا کنون بیش از یک صد و بیست میلیون زن در آفریقا و جهان عرب ختنه شده اند. در بسیاری از جوامع تصور می شود ختنه زنان یک دستور مذهبی است به از این طریق پاکدامنی زنان محفوظ می ماند.

اما دو تن از مقام های روحانی ارشد مسلمان و مسیحی که در همایش مصر حضور داشتند گفتند که هیچ توجیه مذهبی برای این کار وجود ندارد.

این پیامی است که ده ها سال است انجمن های فعال در زمینه امور زنان سعی داشتند به گوش همگان برسانند.

دولت مصر سالها پیش، این رویه را منع کرد اما این سنت دیرینه از ممنوعیت قانونی استوار تر بوده است. بسیاری از زنان هنوز خواستار ختنه کردن دختر هایشان هستند.
لینک منبع بی بی سی

/ 0 نظر / 12 بازدید